Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Çocukların Gelişimine Etkisi

Çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesi özellikle de beyin gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. Bu dönemde çocuğun gelişiminde oldukça önemli rol oynayan; demir, iyot gibi temel besin bileşenlerinin eksikliği, çocuğun sağlığına kalıcı bir şekilde zarar verebilmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi sadece beyin fonksiyonlarının gelişimi ile sınırlı değildir. Nitekim doğru beslenme gelişim süresinde ön görülen ideal fiziksel gelişimin gerçekleşmesini sağlıyor ve beraberinde vücut iç organlarının da doğru bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu da çocuğun daha enerjik ve sağlıklı bir birey olarak gelişmesini sürdürmesini sağlıyor.

Bir diğer taraftan, yapılan araştırmaların pek çoğu doğru beslenme düzeninin, çocuğun aynı zamanda eğitim hayatındaki başarısını da önemli ölçüde etkiliyor olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu da demek oluyor ki, öğrenim çağında çocukların başarısını yükseltmenin bir diğer yöntemi de doğru bir beslenme düzenidir.

Peki Gelişim Çağındaki Çocuklar Ne Tüketmelidir?

Özellikle de ilköğretim dönemindeki çocuklar (6-12 yaş arası) için son derece önemli besinler;

   Su - Günde 8-10 bardak su içilmelidir. Tüketilecek suyun musluk suyu değil, arıtma suyu ya da doğal kaynak suyu olması daha sağlıklıdır.

   Süt ve süt ürünleri - Süt, tıpkı bebeklik döneminde olduğu gibi okul döneminde de çok önemli bir gıdadır. Uzmanlar günde sabah ve gece olmak üzere 2 bardak süt içilmesini öneriyor.

   Sebze ve meyve tüketimi - Çocukların gelişim döneminde düzenli meyve ve sebze tüketimi alıştırılır. Bunun için mevsim meyvelerinin günlük tüketimi öneriliyor.

  Et ve balık türleri - Gelişim sürecinde son derece önemli bir besin kaynağı olan et haftada en azından 2-3 gün ideal pişirme yöntemleri ile değerleri öldürülmeden pişirilmeli ve tüketilmelidir.

  Kuruyemiş türleri - Özellikle de ceviz, fındık türleri zihin açıcı, enerji verici özelliğe sahiptir.

Doğal beslenme her yaştaki birey için önem teşkil ettiği gibi gelişim dönemindeki çocuklar için de son derece önemlidir. Bu yüzden tüketilecek gıdaların her daim doğal olmasına özen gösterilmelidir.

Çocukların Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanma sürecinde aynı zamanda bazı kurallara uyulması da önemlidir. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin, öğrencilerin beslenme saatlerinde bu uyarıları belirtmesi gerekir;

     Önce ve sonra eller yıkanmalıdır.

     Hızlı değil, yavaş yavaş, sindire sindire tüketilmelidir.

     Besinler iyice çiğnenmelidir.

    Asitli içecekler ve şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır.

     Açıktaki gıdalar tüketilmemelidir.

Çocukların tüm bu kurallara uygun bir şekilde beslenme alışkanlığını kazanması; daha mutlu, enerjik ve sağlıklı bir gelişim dönemi için önemli olmaktadır. Tüm bu esasları çocuklara öğretirken “neden” sorusuna cevap verilmesi de gerekir. Örneğin yemekten önce ve sonra neden eller yıkanmalıdır? sorusunun cevabı verilerek, çocuğun neden-sonuç ilişkisi ile belirttiğiniz kuralı anımsaması ve kurala sadık kalması mümkün olacaktır. Bu yüzden doğru bir yaklaşım önem teşkil etmektedir.


face insta youtube link