Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan'da beslenme nasıl olmalı sorusuna yanıt veriyoruz. Konu ile ilgili uzmanların ortak görüşü suyun mutlaka gerekli oranda alınması gerektiğidir. Temel olarak iftar ve sahur olarak belirlenmiş iki ana öğünde ideal oranda su içmek ve de doğru besinleri sindirmek, gün içerisinde çok işinize yarayacaktır.

Ancak öncesinde Ramazan ayı boyunca doğru beslenme neden önemlidir birkaç madde ile açıklayalım...

Ramazan'da doğru beslenme önemlidir çünkü;

    Gün içerisinde bedeninizin enerjik olmasını sağlarsınız.

    Gün boyunca susuzluk hissinin önüne geçebilirsiniz.

Vücudun şeker, tansiyon, kilo dengesinin bozulmadan orucunuzu tutabilirsiniz.

Aslında dikkat etmeniz gereken sadece birkaç nokta var. Yazımızın devamında iftarda ne yenmeli ve sahurda ne yenmeli soruları altında, uzmanların ortak görüşlerinden derlediğimiz yanıtları özet olarak ifade edeceğiz.İftarda Ne Yenmeli?

İftarda ne yenmeli sorusuna verilebilecek en basit cevap; ekmek, et ve sebze üçlüsüdür.

Buna göre iftarda ne yenmeli ayrıntılı olarak ifade edersek;

  Çavdar ya da tam buğday ekmeği - Lif oranı yüksektir, bu sayede fazladan tüketimin önüne geçer.

   Sebze türü - Yeşil sebzelere ağırlık vermek en doğrusudur. Ana iftar yemeğinin yanına yeşilliklerden salatalık yapabilirsiniz.

  Et türü - Fazla yağlı olmayan et türlerini tüketebilirsiniz. Önerilen başlıca et türleri; beyaz et ve balık etidir.

   Ayrıca yoğurt tüketimini de mutlaka eksik etmemeliyiz.

İftarda iyi bir beslenme akşam-gece aralığında keyifli bir zaman geçirebileceksiniz.


Sahurda Ne Yenmeli?

Sahurda ne yenmeli sorusuna verilebilecek en basit yanıt; kahvaltı türleridir. Ancak “kahvaltı türleri” çok genel bir tanımdır. Dolayısıyla da bu tanıma “doğru olmayan” besinler de dahil olabilir. Bunun önüne geçmek adına uzmanların genel olarak sahurda ne yenmeli sorusuna cevaben önerdikleri gıdaları yazımızın bu kısmında derledik.

Buna göre;

  Protein alımı son derece önemlidir. Protein içeren başlıca kahvaltılık gıdalar ise; süt ve süt ürünleridir.

Eğer sahurda kahvaltılık yerine daha doyurucu gıdalar tüketmeyi seviyorsanız, bu durumda et doğru bir tercih olacaktır.

Hem kahvaltılık, hem de doyurucu yemek tüketimi yapanlar; beraberinde yoğurt ve tam tahıllı ekmek türlerinden birisini de tüketebilirler. Nitekim lif oranı yüksek besin grubu gün boyunca tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak; hem iftarda hem de sahurda dikkat edilmesi gereken ana nokta ise yeteri kadar su tüketimidir. Uzun saatler boyunca susuz kalacak i�� organların canlanmas�� için orucu su ile açmak en doğrusudur. Sahurda da yeteri kadar su içmeye üşenilmemelidir. Suyu tek seferde değil, yudum yudum içmek gerekiyor.Ramazan'da Beslenme Düzeni için Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar iç organların işleyişinin ideal aralıklarda su ve besin tüketimi ile orantılı olduğunu vurguluyor. Sahura kalkmadan, geceden oruç tutulmaması gerektiği, üzerinde durulan bir diğer önemli nokta.

Bununla birlikte Ramazan'da beslenme nasıl olmalı uzmanların görüşünü dikkate alarak, önemli önerileri şu şekilde özetleyebiliriz;

  Sahur, kahvaltı yerine geçmektedir. Dolayısıyla da güçlü protein kaynaklarından faydalanılması önemlidir. Bu kaynakların başlıcaları ise süt ve süt ürünleridir. Örneğin yumurta ideal bir seçimdir. Her sahurda iki yumurta, beraberinde beyaz peynir tüketilebilir.

  İçecek seçiminde ise uzmanlar yapay tatlandırıcılar içeren gıdalardan kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Bu yüzden eğer çay içilecekse şekersiz ya da doğal bal ile içilmeli, eğer meyve suyu içilecekse de doğal tercih edilmeli.

  Uzmanlar genel olarak sahurun her ne kadar kahvaltı yerine geçen bir öğün olduğunu söylese de; yapay reçellerin, helvaların ve diğer yapay şeker içeren gıdaların asla tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Bunun nedeni olarak ise bu besinlerin kan şekerinin dengesini bozması olarak ifade ediliyor.

  Gün içerisinde daha enerjik hissetmek isteyenler için ise zeytinyağlı gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

İftarda ilk etapta sulu bir çorba çeşidinin limon ile tüketilmesinin de ideal bir seçim olacağını belirtiyor.

Maydonoz her mevsimde tüketilebilecek birçok açıdan faydalı ve harika bir besin kaynağıdır.Ramazan'da beslenme nasıl olmalı sorusuna yanıt olarak uzmanlardan derlediğimiz bilgileri bu şekilde özetleyebiliriz.

Genel olarak diğer beslenme uzmanları, dahiliye uzmanları, kardiyologlar ve diyetisyenlerin ile ortak ifadelere yer verdiğini görmekteyiz.


 


 


face insta youtube link