Protein Nedir? Vücuda Yararları Nelerdir?


Vücudun 4 temel besin öğesinden bir tanesi olan protein; büyüme, gelişme ve onarım yapılmasına olanak tanımakta olan organik besin maddesi olarak bilinmektedir. Proteios isimli Yunanca kelimeden gelmiş olan proteinler arasından ilk incelenenler insülin ve miyoglobindi. Protein, amino asitlerin birbirleri ile bağlanarak sarmal bir bileşik olarak görülmekte, hayvan ve insanlarda büyüme ile gelişmenin kilit maddelerinden bir tanesidir. Metabolik reaksiyonların dengeli olarak devamının kontrol altında bulundurulan bir kısım hormonlar protein yapıdadır. Plazma içerisinde önemli rolleri olan proteinlerin yanı sıra alyuvarlara renk vermekte olan hemoglobin de yine bir protein bileşiğidir. Organizmanın temel yapı taşlarını içermekte olan proteinleri oluşturmakta olan 20 aminoasitten 10 tanesi insan vücudu tarafından üretilebiliyor olsa da bunlardan 2 tanesi büyüme çağları bittikten sonra kesilmektedir.


 


Yetişkin bireyler için 10 tane zorunlu amino asit bulunmaktadır. Bu aminoasitlerin hepsini içermekte olan peynir, süt, et ve yumurta tarzındaki hayvansal gıdalar tam protein olarak kabul edilir. Arjinin, histidin, lösin, izolösin, valin, lizin, metionin/sistein, fenilalin/tirozin, treonin ve triptofan ise dışarıdan alınması zorunlu olan proteinler olarak bilinmektedir. Genel olarak en iyi protein kaynakları hayvansal gıdalardır. Ancak bunların yanı sıra nohut, mercimek, kinoa, bezelye, karabuğday, kabak çekirdeği, chia tohumu, Antep fıstığı ve kenevir tohumu da yine protein bakımından zengin olan bitkisel ürünlerdir.


 


İnsanların protein alırken dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden biri de yalnızca tek tip protein almaktan kaçınmaları olmalıdır. Çünkü böylesi durumda metabolizmada bozulmalar kendini göstermiş olacaktır. Sağlıklı ve yetişkin bir bireyin günlük olarak kilosu başına 1 gram protein alması önemlidir. Ağırlığa ve yapılmakta olan spora göre oran 2 ila 3 grama yükselebilmektedir.


 


Yapılan araştırmalar sonrasında proteinin en büyük faydalarının başında hücreleri onarıp yenilemesi gelmektedir. Bununla beraber enfeksiyonlar ile savaşmakta olan antikorları da yine proteinler üretmektedir. Hücre dışı ve hücre içi sıvıların ozmotik dengede tutulmasının yanı sıra beden fonksiyonları ile beraber sinir ve kas çalışmalarını da koordine etmekte olan enzimler ve hormonlar için de proteinler gereklidir.


Protein Nedir? Vücuda Yararları Nelerdir?
Protein Nedir? Vücuda Yararları Nelerdir?
face insta youtube link