İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?

Türk mutfağında kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında sucuk kendine yer bulmaktadır. Pek çok farklı şekilde tüketilmekte olan bu ürün aynı zamanda ne yazık ki hileye de en çok müsait olan ürünlerden bir tanesidir. Böyle olunca pek çok kişi iyi sucuk nasıl olur sorusuna cevap arıyorlar. Ancak aldıkları cevap ile karşılaşmış oldukları sonuçlar ne yazık ki birbirini tam anlamıyla karşılamıyor. Bu tarz durumların oluşmasının önüne geçilmesi adına ise kullanıcıların sucuk konusunda dikkat etmeleri gereken bazı şeyler bulunmakta.


 


Genel olarak iyi sucuk denildiği zaman insanların akıllarına öncelikli olarak %100 dana etinden yapılmış olması gelmektedir. Özellikle de son dönemlere bakıldığı zaman bu konuda oldukça hileli üretimlerin ortaya çıkmış olduğunu görmek mümkündür. Dolayısıyla bu durum beraberinde pek çok farklı sorunu da getirebiliyor. Kaliteli bir sucuğun yapımı sırasında kıyma, katkı maddeleri, yağ, starter kültür ve baharatlar dikkatli bir şekilde karıştırılır. Sonrasında elde edilecek olan sucuk hamuru doğal kılıflara doldurulduktan sonra belirli bir sıcaklık, hava akımı ve nispi nem ile olgunlaştırılır.


 


Birçok kişi dana etinin içine başta tavuk eti gibi birçok farklı malzemeler katılmış olan sucukları iyi sucuk olarak niteleyebiliyor. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise sucukların ortaya koymuş olduğu albeni. Fakat bilinçli tüketicilerin kesinlikle bu yanılgıya kanmamaları gerekmekte. Sucuğa dışarıdan bakıldığı zaman rengi mümkün olduğu kadar kırmızımsı kahverengi olmalı ve kesilmesi halinde ortası ve çevresi arasında çok bariz bir renk farkı da bulunmamalıdır.


 


Düşünülenin aksine iyi sucuk dilimlendiği zaman yüzeyinde mozaik bir yapı ortaya çıkmaz. İçerisinde yer alan yağ dağılımı et miktarına göre daha az olur. Doğal, kaliteli ve iyi bir sucuk arayışına giren fakat aradığını tam anlamıyla bulamamaktan şikayetçi olanlar; Doğaya Dönüş Sucukları ile beraber artık en kaliteli sucukları bulmak isteyenlerin çok fazla arama yapmalarına da gerek kalmadı. Birbirinden farklı çeşitlerde üretilmekte olan bu sucuklarla beraber artık isteyen herkes tam anlamıyla damak tadına uyacak tarzdaki sucukları akıllarında soru işareti kalmadan alabilecek.


İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?
İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?
face insta youtube link