Fermente Sucuk ile Isıl İşlem Görmüş Sucuk Farkları Nelerdir?

Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi ve sahanda yumurtanın şüphesiz ki en güzel tamamlayıcısı olan sucuk, hem çok fazla tüketilen hem de hakkında çok az bilgi sahibi olunan lezzetli bir şarküteri ürünüdür. Günümüzde alışveriş yaparken o kadar geniş fiyat aralıkları görüyoruz ki bu durum hangi ürünün daha sağlıklı ve kaliteli olduğuna karar vermemizi olabildiğince zorlaştırıyor. Tanıdık ve bilinen markaların oldukça uygun fiyatlı sucuklarının yanında adını sıkça duymadığınız markaların yüksek fiyatlı sucukları hem bilinirlik hem de fiyat sebebiyle tercih edilmiyor. Peki bu karar ne kadar doğru?

Aslında doğrudan bu karara yanlış demek haksızlık olacağı için sucuk alırken nelere dikkat etmek gerektiğini ve piyasada yaygın olarak bulunan iki sucuk çeşidi arasındaki farkları açıklamak gerek.

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk hazırlama işleminde kıymanın içerisine baharat ve aroma vericiler eklenir. Karışım iyice harmanlandıktan sonrada sucuk bağırsak ya da benzeri bir kılıf içerisine doldurulur ve beklemeye alınır. Bu bekleme sürecine olgunlaştırma adı verilir. Bekleme süreci sucuğun mayalanmasını sağlar. Beklerken mayalanan ve nemini kaybeden sucuk  tüketime hazır hale gelir. Sucuğu tüketilebilir hale getirmenin iki farklı yöntemi vardır. İlki doğal olan fermente sucuk üretim yöntemi diğeri ise olgunlaşma sürecini kısaltan ısıl işlem görmüş sucuk üretim yöntemi. Bu iki yöntemle elde edilen sucuklar arasında başta sağlık olmak üzere büyük farklılıklar vardır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Nedir?

Isıl işlem görmüş sucuklar olgunlaştırma yani fermente işleminin oldukça kısa sürede tamamlandığı bu nedenle dışarıdan müdahale gören sucuk çeşididir. Bu sucuk çeşidinde olgunlaştırma sürecine müdahale edildiğinde üretim 4 gün içerisinde tamamlanır. Fabrika üretiminde, üretim hızının ve kapasitenin artması için bu yöntem tercih edilir. Bu yöntemin en büyük eksiği salmonella miktarı açısından sağlığa zararlı olabilmesidir. Isıl işlemin süresine ve uygulanma şekline bağlı olarak bu sucuklarda salmonella bakteri bulunabilmektedir.

Fermente Sucuk Nedir?

Fermente sucuk, üretim sürecinin tamamen doğal akışında ilerlediği ve dışarıdan müdahalenin olmadığı sucuk çeşididir. Isıl işlem görmüş sucuk ile fermente sucuk üretim sürecinde harç hazırlama ve kılıfa doldurma aynıdır. Fermente sucuk için olgunlaştırma süreci ortalama 1 aydır ve sucuğun nemini kaybedip, olgunlaşması için dışarıdan müdahalede bulunmaz. Yapılan araştırmalarda sucukta bulunabilen salmonella bakterilerinin fermente sucuklarda olgunlaştırmanın 12. gününden itibaren görülmediği ortaya çıkmıştır.

Hangi Sucuğu Almalıyım?

Fermente sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk arasındaki temel üretim farklılığının yanı sıra satın alma tercihinizi değiştirecek başka noktalarda olmalı. Örneğin %100 dana etinden sucuk satın almak daha sağlıklı bir tercihtir. Hindi ya da tavuk eti karışımlı sucuklar daha ekonomik olsa da bu karışımlarda iki farklı et bulunması nedeni ile ek koruyucu maddelere ihtiyaç duyulur. Ayrıca satın aldığınız sucuğun içerisindeki nitrit ve nitrat oranı da oldukça önemlidir. Bu iki madde sucuğun daha güzel ve göz alıcı gözükmesini sağlarken fazla kullanımda insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle satın aldığınız sucuğun içerisindeki nitrat ve nitrat oranını mutlaka kontrol ederek satın alma kararı vermelisiniz.

Fermente Sucuk ile Isıl İşlem Görmüş Sucuk Farkları Nelerdir?
Fermente Sucuk ile Isıl İşlem Görmüş Sucuk Farkları Nelerdir?
face insta youtube link